Eğitmen

Mustafa İçil
Uzmanlık
  • Stratejik Pazarlama
  • Dijital Pazarlama
  • Dijital Dünya
  • Teknoloji & İnternet
  • Liderlik
  • Inovasyon

Mustafa İçil
Strategic Marketing Consultant

Özgeçmiş

Akademik

1995-1998   Boğaziçi Üni., Bilgisayar Mühendisliği, Yüksek Lisans
1990-1994   Boğaziçi Üni., Bilgisayar Mühendisliği, Lisans
1983-1990   İstanbul Amerikan Robert Koleji


Kurumsal
2013-          İÇİL Eğitim ve Danışmanlık, Stratejik Pazarlama Danışmanı
2009-2013   Google, Bölge Pazarlama Direktörü, Türkiye Ortadoğu Afrika
2008-2009   Google, Ülke Pazarlama Direktörü, Türkiye ve Yunanistan
2007-2008   Google, Ülke Pazarlama Direktörü, Türkiye
2005-2007   Apple IMC, Pazarlama Müdürü
2001-2005   Microsoft, Senior Ürün Pazarlama Müdürü - Windows
1998-2001   Microsoft, Ürün Pazarlama Müdürü - Windows
1995-1998   Microsoft, Sistem Mühendisi
1994-1995   Microsoft Chicago, BT Yöneticisi
1993-1994   Destek Mühendisi, Bilpa - Yapı Kredi Teknoloji

1972 doğumlu Mustafa İçil, İstanbul Amerikan Robert Koleji’den mezun olduktan sonra üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Daha sonra aynı üniversite ve bölümde yüksek lisans yapmıştır.

Mezun olduğu tarihe kadar çeşitli teknoloji firmalarında yarı zamanlı olarak farklı pozisyonlarda görev alan Mustafa İçil, 1994-1995 yılları arasında Microsoft’un Chicago ofisinde Bilgi Teknolojileri Yöneticisi olarak çalışmıştır. Daha sonra Microsoft Türkiye ofisine Sistem Mühendisi olarak geçmiş, 1998 yılından itibaren de Windows’dan sorumlu Ürün Pazarlama Müdürü olarak görevine devam etmiştir. Bu rolüne paralel olarak Microsoft’un gelişmekte olan pazarlara yönelik stratejilerini takip eden ve Türkiye’deki bilgisayar penetrasyonunu arttırıcı projeleri yürüten ekiplerin proje liderliğini yapmıştır.

2005 yılında Apple IMC firmasına Pazarlama Müdürü olarak geçmiş ve 2 yıl boyunca Apple ve Adobe markalarının pazarlama stratejilerini oluşturmuş ve hayata geçirmiştir. Mustafa İçil, bu dönemde yaptığı çalışmalarla Capital dergisi tarafından "2006 Yılının Zirvedeki Pazarlamacıları" arasında seçilmiştir.

2007 yazında Google Türkiye ofisinde Pazarlama Direktörü rolüne gelmiştir. Daha sonraki dönemlerde Bölge Pazarlama Direktörlüğü göreviyle Yunanistan, Orta Doğu ve Afrika pazarlarının da sorumluluğunu almıştır. Marka yönetimi, ürün ve pazar stratejileri, stratejik iş ortaklıkları, kanal programları ve KOBI’lere yönelik çalışmalar konusunda Google markasını temsil etmiş ve sorumlu olduğu coğrafyalardaki pazarlama operasyonlarını ve ekiplerini sıfırdan kurmuştur. Ayrıca bir süre ek olarak gelişmekte olan yeni pazarlara Google operasyonunun taşınması konusunda oluşturulan bir proje grubunda global olarak pazarlama ekibini temsil etmiştir. 6 yılı aşkın bir süre çalıştığı Google'da ekibi ile ödüllü, hatta bazılarının global uygulama olarak ölçeklendiği birçok farklı projeye imza atmıştır. 

Mustafa İçil, profesyonel iş hayatı boyunca kurumsal görevinin yanında yüzlerce farklı konferans, etkinlik ve eğitimde marka yönetimi, stratejik pazarlama, yeni nesil pazarlama, sosyal medya, inovasyon ve liderlik üzerine deneyimlerini paylaşmıştır. Şu an halen Stratejik Pazarlama Eğitmen ve Danışmanı olarak bu çalışmalarına devam etmektedir.