Yazar

Dr. Hakan Tetik

Uzmanlık: Yönetim Felsefeleri, Müşteri Deneyimi, CRM Stratejileri, Pazarlama Stratejileri

+25 Yıllık meslek hayatımda farklı konularda, farklı dertleri çözmekle uğraşırken çoğu işletmenin stratejik konumlandırmalarında eksikler olduğunu, çoğunun müşterilerini gerçekten tanımadığını ve bu yüzden pazar odaklı doğru ürün/serviler geliştirmekte zorlandıklarını – özetle müşterilerinin kalbine giden yolu göremediklerini keşfettim.

1968 yılında Bursa’da doğdum, ilk ve orta eğitimini Almanya’da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Daha sonra Marmara Üniversitesi Almanca İşletme bölümünden Yüksek Lisans derecesi (MBA) ve 2008 yılında İşletme/pazarlama alanında Işık Üniversitesinde Doktora derecemi (PhD) aldım.

Erken yaşlarda meslek hayatına sıcak satış ile başladım, İTÜ’de son sınıfta okurken profesyonel çalışma hayatına 1989 yılında Penta Bilgisayar A.Ş. Kurucu ve Genel Müdür olarak başladım. Daha sonra çeşitli firmalarda Satış ve Pazarlama Müdürlüğü, İş Geliştirme Direktörlüğü, İş Çözümleri Direktörlüğü ve Genel Müdürlük gibi farklı görevlerde bulundum.

2004 yılında profesyonel iş hayatımını sonlandırdım. O zamandan beri Dataport, 4Biz şirketlerinde kurucu ortak olarak meslek hayatıma devam ediyorum – sürekli yeni yatırımlar yapıyorum. Aynı zamanda dünyanın önde gelen şirketlerine strateji, pazarlama, müşteri deneyimi, ürün yönetimi, değişim yönetimi ve inovasyon alanlarında eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyorum; zamanım oldukça işletmelerin yönetim/icra kurullarında görev alıyorum.

Bugüne kadar 25.000’den fazla kişiyle hem eğitimlerimde hem de ulusal ve uluslarası konferanslarda fikirlerimi paylaştım - çeşitli platformlarda konuşmacı olarak bulundum; çeşitli ödüller kazandım, makalelerim ve araştırmalarım uluslararası düzeyde kabul gördü.

Strateji; hem bireyler hem işletmeler için birinci sorundur. Stratejinin uygulanmasında kullanılacak etkili araçlar olduğunu ve bu konuda işletmelerin sürekli gelişim sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Müşteri deneyimi, inovasyon, ürün yönetimi ve strateji konusunda yaptığım çok sayıda proje var. İş modellerinde her zaman “stratejik konumlanma”, “yenilik” ve ”farklılaştırma” öneririm. CRM, Müşteri deneyimi ve Teknoloji ile pazarlama, sosyal ağların B2B2C’de kullanımına yönelik projelerim ile de tanınırım.